Neva Masquerade, choć każdemu może kojarzyć się inaczej, bardzo często na myśl przywodzi maskarady, czyli bale, w których uczestniczą osoby w maskach i kostiumach. Takie skojarzenie jest zaskakująco bliskie prawdy ze względu na historię rasy i wygląd jej przedstawicieli. Neva Masquerade jest siostrzaną rasą kota syberyjskiego. Różni się od niego jedynie umaszczeniem i kolorem oczu. Jest to rasa bardzo młoda, uznana przez FIFe dopiero w 2008 roku. Koty rasy Neva Masquerade są uznawane za jedne z najmniej uczulających. Osobniki dożywają przeciętnie do 12 lat.

Przed zakupem kota rasowego warto upewnić się, że maluch, którego wybraliśmy na pewno jest tym odpowiednim. Aby zapewnić mu jak najlepszą opiekę, zarówno zaraz po przyjściu do nowego domku, jak i w przyszłości, powinniśmy również zapoznać się z podstawowymi informacjami o rasie.

WYGLĄD

Podobnie jak koty syberyjskie, Neva Maquerade mają proporcjonalną budowę ciała i rozbudowane mięśnie. Należą do grupy kotów półdługowłosych. Futro nie jest jednolite – tuż przy skórze znajduje się gęsty i miękki podszerstek, natomiast warstwa zewnętrzna nie przylega do ciała, włosy są w niej rzadsze i u niektórych osobników sprawiają wrażenie szorstkich. Kocięta rodzą się całe białe, ale z czasem ich futro ciemnieje, szczególnie w okolicach uszu, pyszczka, łap i ogona. Dzieje się tak, ponieważ ekspresja genu odpowiedzialnego za umaszczenie jest zależna od temperatury – barwnik produkowany jest jedynie w obszarach ciała o niższej temperaturze. Na czubkach ich uszu łatwo można dostrzec pędzelki, wyglądające tak jak te u rysia, a poniżej, zawijające się do środka, kępki futra. Bardzo charakterystyczną cechą Nevek są piękne, zawsze błękitne, oczy, którymi podbijają serca właścicieli.

Ze względu na umaszczenie koty rasowe Neva Maquerade dzieli się na dwie grupy wystawowe: I – wszystkie odmiany barwne point bez bieli oraz II – wszystkie odmiany barwne point z bielą.

USPOSOBIENIE

Koty Neva Masquerade potrafią mocno przywiązywać się do swoich właścicieli, a więc, jeśli poświęcimy im wystarczająco dużo uwagi, będą nawet wychodziły nam na powitanie np. po powrocie z pracy. W stosunku do obcych bywają jednak nieufne. Nevki akceptują inne koty, psy, a także dzieci, dlatego świetnie sprawdzą się jako koty rodzinne. Jest to rasa aktywna, lubiąca zabawy wędkami czy brzęczącymi piłeczkami, chętnie wykorzysta również wysokie drapaki. Jednak bez obaw, równie chętnie kociaki odpoczną z właścicielami na kanapie, wydając przy tym głośne i relaksujące pomruki zadowolenia. Co nietypowe wśród kotów, niektóre osobniki Neva Masquerade potrafią nauczyć się swojego imienia i reagować na nie.

HISTORIA RASY

Rasa Neva Maquerade po raz pierwszy pojawiła się w Petersburgu na skutek naturalnego krzyżowania się kotów syberyjskich z kotami syjamskimi. Ciekawostką jest nazwa rasy. Pierwszy człon pochodzi od rzeki Newy, przepływającej przez Petersburg, natomiast drugi od balów – maskarad, które wydawali rosyjscy władcy. Na zabawach obowiązywał odpowiedni strój i… maski, które widoczne są na pyszczkach Nevek. Przez długi czas hodowcy kotów syberyjskich sprzeciwiali się wyodrębnieniu Neva Masquerade jako oddzielnej rasy kota, jednak w 2008 roku w końcu została uznana przez Międzynarodową Federację Felinologiczną, a kocięta tej rasy zadebiutowały wśród kotów z rodowodem.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial